بیست اسکریپت قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس اسکریپت
معدن سنگ آهن باباعلی
آگوست 18, 2018
شرح مختصری از مراحل اجرایی عملیات استخراج و دانه بندی سنگ آهن
آگوست 18, 2018

تحلیل فضای کلان اقتصادی مرتبط با طرح

پیش بینی رشد و تقاضای فولاد در سال ۲۰۱۷ به یک میلیارد و ۶۲۲ میلیون تن برآورد می شود و این رشد تقاضا برای سال ۲۰۱۸ نیز ۶/۱ درصد پیش بینی می شود که در این صورت تقاضا به یک میلیارد و ۶۴۸ میلیون تن خواهد رسید.

رشد تقاضای فولاد ایران در سال جاری میلادی ۵ درصد و در سال آینده(۲۰۱۸) به ۵/۶ درصد خواهد رسید. به عبارتی تقاضای فولاد ایران در سال ۲۰۱۷، به ۱/۲۰ میلیون تن و در سال آینده میلادی(۲۰۱۸)به ۳/۲۱ میلیون تن خواهد رسید. از این رو می توان گفت وضعیت فولاد ایران طی ۲ سال آینده به مراتب بهتر خواهد شد. بر اساس گزارش انجمن جهانی فولاد، جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر در جایگاه چهاردهم فولاد سازان جهان قرار دارد و این رتبه در حالی احراز شده که کشورمان از کشورهای فرانسه و انگلیس پیشی گرفته است. بر پایه سند راهبردی وزارت صنعت ،معدن و تجارت ، سال ۹۳ ظرفیت تولید آهن اسفنجی ۲۲ میلیون تن بوده که برای سال ۹۶ رقم ۳۵ میلیون تن هدف گذاری شده است و انتظار می رود در افق ۱۳۹۹ به ۴۸ میلیون تن بالغ گردد و در ۱۴۰۴ دستیابی به ۵۴ میلیون تن هدف گذاری شده است. همانگونه که ملاحظه می فرمائید طی ۸ سال آینده از ۱۳۹۶  تا ۱۴۰۴ باید تولید فولاد کشور به ۵۵ میلیون تن برسد و کاملاً واضح است که جهت تولید این مقدار از فولاد در کشور نیاز شدید اولا به اکتشاف و شناسایی ذخایر جدید در کشور می باشد و ثانیاً تعداد معادن فعال حال حاضر و یا ظرفیت استخراج آنها باید از دو برابر فعالیت های معدنی حال حاضر فراتر رود تا بتواند خوراک و مواد اولیه این میزان فولاد را تامین نماید.

هدف گذاری ۵۵ میلیون تن تولید فولاد در افق ۱۴۰۴ نیاز به حدود ۸۰ میلیون تن گندله، ۸۶ میلیون تن کنسانتره سنگ آهن و ۱۶۸ میلیون تن سنگ آهن خام مورد نیاز است و با فرض اینکه در آینده حداقل ۹۰ درصد سنگ آهن خام مورد نیاز از معادن داخلی بخواهیم تامین کنیم به عبارتی حداقل سالیانه نیاز به ۱۵۵ میلیون تن سنگ آهن خام در کشور می باشد، به عبارتی طی ۸ سال آینده فعالیت های استخراجی در معادن کشور حداقل باید سه برابر حال شود، در همین راستا یکی از واحد های کوچک تامین کننده خوراک و مواد اولیه فولاد در کشور، شرکت صبانور می باشد و این شرکت نیز با توجه به ذخایر موجود خود قاعدتاً باید طی سال های آتی حجم استخراجی از معادن خود را افزایش دهد و این در حالی است که شرکت معدن کار باختر به عنوان تنها پیمانکار بخش معدن و دانه بندی شرکت صبانور نیز آینده بسیار امید بخشی را انتظار داده است.

— تجزیه و تحلیل فنی

در حال حاضر این شرکت به عنوان تنها پیمانکار اجرایی عملیات استخراج معادن سنگ آهن شرکت صبانور در معادن زیر مشغول به فعالیت می باشد:

این معدن در استان کردستان- شهرستان بیجار و در فاصله ۵ کیلومتری از شهر حسن آباد یاسوکند از توابع شهرستان بیجار واقع شده است.

ذخیره قطعی این معدن که بر اساس عملیات متعدد اکتشافی طی سنوات گذشته صورت گرفته بالغ بر ۴۰ میلیون تن می باشد و در حال حاضر پروانه بهره برداری آن به نام صبانور و سقف سالیانه ۷۵۰ هزار تن برداشت سنگ آهن است، ضمناً در سال ۱۳۹۳ اولین کارخانه تولید کنسانتره احداث شده توسط صبانور با ظرفیت ۳۲۵هزار تن در این معدن به بهره برداری رسید و در سال  ۱۳۹۶ نیز کارخانه دوم تولید کنسانتره سنگ آهن با ظرفیت ۶۷۵ هزار تن به بهره برداری رسیده و در سال های آتی باید پروانه بهره برداری از معدن تا سقف ۲ میلیون تن افزایش یابد. در این معدن شرکت معدنکار باختر دارای دو واحد دانه بندی ، هر کدام با ظرفیت تولید سالیانه ۷۰۰ تن سنگ آهن دانه بندی می باشد و در جهت تامین خوراک کارخانه های کنسانتره شرکت صبانور قرار است در سال آینده یک واحد دانه بندی دیگر نیز توسط شرکت معدنکار در این معدن احداث شود.